ARAÇ MUAYENESİNE GİDERKEN

ARAÇ MUAYENESİNE GİDERKEN

TÜVTÜRK, muayene öncesinde, araç sahiplerinin kolaylıkla yapabileceği 10 basit kontrolü paylaştı.

 

Kış koşullarında araçların bakımlarının, muayenelerinin düzenli yapılması ve sadece araç sahibinin değil, çevredekilerin de güvenliği açısından önem taşıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın (UAB), belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti vermeye tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK, muayene tarihi gelen araç sahipleri için araçlarını daha güvenli hale getirecek hem de basit sorunlar yüzünden muayeneden kalma ihtimalini azaltacak önerileri sunuyor.

İşte araç sahiplerinin araç muayene öncesi yapabileceği 10 basit kontrol;

1. Aydınlatma sistemleri

Aracın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

2. Aracınızın plakasını kontrol edin

Yetkii kurum tarafından basıldığı tarih itibari ile gerekli şartları sağlayan plakaların tamamı kusursuzdur. Mühürlü hologramı olsa bile yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, harflerin ve karakterlerin boya, kabartma vb. yollarla değiştirilmesi, plakanın folyo veya camla kapatılması, plakadaki karakterlerin okunmasını engelleyen vida, boya, çivi gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilir ve aracınızın muayenesi onaylanmaz.

3. Yıkama sistemleri

Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda olmalıdır.

4. Ön camda görüşü engelleyen aşırı çatlak, kırık olmamasına dikkat edin.

Aracınızın ön ve arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.

5. Emniyet kemerleri

Tüm emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır duruma olması gerekmektedir.

6. Lastikler

Aracınızın lastiklerinde yarık, yırtık ve kesik olmamalıdır. Lastik diş deriliği binek araçlarda 1,6 mm’den az olmamalıdır.

7. LPG, CNG veya LNG Kontrolü

Aracınıza LPG, CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayenesi ile ruhsata işlenmiş olmalıdır.

8. İşaret levha kontrolü

Traktör römorkları, römork, yarı römork ve kamyonların arkasında uygun işaret levhası takılı durumda olmalıdır.

9. Acil çıkış levhaları kontrolü

Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.

10. Reflektif şerit kontrolü

Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalıdır.

Aracınızda yapabileceğiniz bu basit kontrollerle hem aracınız daha güvenli hale gelir hem de basit sorunlar nedeniyle muayeneden kalma ihtimali azalır. Araç sahipleri muayene tarihi gelen araçları için muayene randevusunu tuvturk.com.tr ya da 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden ücretsiz şekilde alabiliyor. Egzoz emisyon ölçümünün olmaması araç muayenesinde ağır kusur sayılırken, tüm TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü randevusuz yapılabiliyor.

 

Kaynak : https://www.tuvturk.com.tr/basin-bultenleri.aspx?url=basinbultenleri/araciniz-kisa-hazir-mi-arac-muayenesi-oncesinde-dikkat-etmeniz-gereken-10-nokta.aspx